Kohut

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Historická irónia, či dejiny irónie?

Dočítal som biografiu Napoleona Bonaparta. Myslím, že môže každému odporučiť. Už len kvôli všetkým tým menám, ktoré sa priamo či nepriamo vzťahovali k Napoleonovi: Beethoven, Goethe, Puškin, Suvorov, Kutuzov... Až pri takomto čítaní človeku dôjde aký môže byť Svet malý vo svojom čase a priestore.
Biografia, ku ktorej som sa dostal ja, bola od nejakého A.Z. Manfreda. Keďže vyšla ešte za Komanča našlo sa v knihe kopec ideologickým blábolov. Nevadí – dá sa predpokladať, že človek, ktorý bude čítať o Napoleonovi, bude vo veku, kedy už bude vedieť ignorovať hrubú ideológiu.
Po celý čas, čo som biografiu čítal, som si potvrdzoval názor na dejiny. Myslím, že história nemá prívlastky. Občas ich ľudia dávajú dejinám. Podľa niektorých majú dejiny prívlastky ako: spravodlivé (či naopak nespravodlivé dejiny) k niekomu. Žičlivé, alebo naopak skúpe dejiny. Objektívne, či neobjektívne dejiny. Podľa mňa má história iba jedinú vlastnosť: má tendenciu sa opakovať. Keďže sú to dejiny ľudí – a opakujú sa – majú dejiny zároveň neskutočný zmysel pre iróniu.
Pravda, to nedokážu oceniť súčasníci a treba na to vždy zopár desaťročí. Napoleon je toho sám najlepším dôkazom. Ako vojak bojoval v revolúcii proti kráľovstvu – monarchii. Desať rokov nato si sám vložil cisársku korunu na hlavu a vyhlásil sa za monarchu... Najviac ma pobavil švédsky následník trónu. Vo francúzskych revolučných vojnách bojoval proti kráľom a monarchom. Vtedy si vraj dal na prsia vytetovať: „Smrť kráľom a tyranom!“ A pár rokov nato sa stal následníkom švédskeho trónu. Dejiny ľudstva sú prosto históriou irónie. (Dodávam, že vcelku logicky.)
Ako to už býva najlepšia story prišla nakoniec a ani sa netýkala Napoleona. Pred bitkou pri Waterloo sa jeden z francúzskych vojakov – Ney - nechal počuť, že buď dnes zahynie v boji, alebo mu hrozí, že ho zajtra obesia. Ako je všeobecne známe Napoleon a Francúzi pri Waterloo prehrali. Ney však bol maršálom. Vtedy bol taký úzus, že maršáli sa nevzdávajú. Vyrazil teda proti nepriateľovi. Zabili pod ním šesť koní, ale Ney-a nie a bitku prežil. Po Waterloo sa k moci dostali rojalisti a maršála dali zastreliť.
K tomu stačí už len dodať slová klasika: „Komu je súdené odvisnúť, ten sa neutopí.“
 

Postrehy | stály odkaz

Komentáre

  1. Nemal ho kto zastaviť
    Napoleon to jednoznačne prehnal. Namiesto toho, aby sa včas zastavil a konsolidoval ríšu hnal ju do neustálych výbojov. Lenže to asi nevie žiadny diktáror. Francúzsko vyčerpal, znepriatelil s inými štátmi a snáď len obmedzené prostriedky šírenia informácii v tom čase spôsobili, že sa Francúzi nestali symbolom brutality a vojnových zločinov. Nie som si istý či sa F. doteraz vyrovnalo s Napoleonovým Veľkým skokom.
    Odporúčam pokračovať životopisom Jozefa Fouchého a Charlesa Maurice de Talleyranda
    publikované: 22.08.2007 15:29:35 | autor: notes (e-mail, web, autorizovaný)
  2. To je fakt, Napoleon to prehnal.
    Myslim, ale ze stipka rozumu mu predsa len ostala (taky typicky diktator to zasa nebol), lebo pri oboch svojich rezignaciach nerobil nejake extra caviky a rychlo odstupil.
    publikované: 22.08.2007 19:39:53 | autor: Peter Kohut (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014